Committees

Members of the organising committee:

Imraan Saloojee, OC Chair, SANSA
Paida Mangara, SANSA
Victor Maselela, SANSA
Vaneshree Maharaj, SANSA
Ndleleni Boyilane, SANSA
Tendani Lavhengwa, SANSA
Dan Matsapola, SANSA
Tumisang Sebitloane, DST
Avhapfani Rasemphe, City of Tshwane
Nonhlanhla Tshabalala, City of Tshwane
Sives Govender, CSIR
Terry Newby, ARC
Renier Balt, SMC SYNERGY
Chuck Hutchinson, ICRSE
Andiswa Mlisa, GEO
Douglas Cripe, GEO
Simonetta Cheli, ESA
Helmut Staudenrausch, DLR
Winnie Humberson, NASA
Roberta Lupis, EC
Chiyo Yamashita-Gill, ICRSE
John Trinder, ISPRS

Members of the Technical Committee:

Per Erik Skrøvseth, TPC-Co chair, NSC
Konrad Wessels, TPC-Co chair CSIR
Renaud Mathieu, TPC-Co chair, CSIR
Paida Mangara, SANSAImraan Saloojee
Imraan Saloojee, SANSA
Humbulani Mudau, DST
Claudia Künzer, DLR
Islam Abou El-Magd, NARSS
Michael Inggs, UCT
Abel Ramoelo, CSIR
Changlin Wang, RADI, CAS
Michael Rast, ESA
Tobias Landmann, ICIPE
Adriaan van Niekerk, University of Stellenbosh
Steven Hosford, CNES
Gunter Schreier, DLR
Hannes Rautenbach, SAWS
Leonid Bobylev, NIERSC
Martin Wegmann, University of Würzburg
Lena Halounova, CVUT
Andreas Muller, DLR
Doris Klein, DLR
Byron Anangwe, RCMRD
Hilcea Ferreira, INPE
Michael Cherlet, EC-JRC
Nichola Knox, NUST
Solomon Tesfamichael, UJ
Benjamin Lamptey, ACMAD
Abraham Thomas, CGS
Stewart Bernard, CSIR
Phoebe Odour, RCMRD
Jean-Louis Fellous, COSPAR
Nana Ama Browne Klutse, NSC Ghana
Jan Van Aardt, RIT
Peter Schaadt, DLR
Robert Shuchman
Vincent Ambrosia, CSUMB/NASA
Onisimo Mutanga, UKZN
Doug Muchoney, USGS
Helmut Staudenrausch, DLR
Jean Noel Thepaut, ECMWF
Laura Frulla, CONAE
John Richard Otukei, University of Kampala
Moses Cho, CSIR
Dechlan Pillay, NDMC
Andiswa Mlisa, GEO
Yngvar Larsen, NORUT
Jide Kufoniyi, AARSE
Huadong Gou, RADI,CAS
Martin Herold, University of Wageningen
Johnny Johannessen, NERSC
Robert Swap, University of Virginia
Yves Crevier, CSA
Yves-Louis Desnos, ESA
Amon Murwira, University of Zimbabwe
Chris Steenmans, EEA
Cecile Vignolles, CNES
Richard Lawford, Morgan State University, USA
Christiane Schmullius, University of Jena
Graciela Metternicht, UNSW
Douglas Cripe, GEO
Barend Erasmus, WITS
Clement Adjorlolo, SANSA
Ake Rosenquist, SoloEO
Ban Yifang, Royal Institute of Technology
John Latham, UNFAO
Frank Martin Seifert, ESA
Mark Doherty, ESA
Pascal Lecomte, ESA
Ivan Petiteville, ESA
Stephen Briggs, ESA
Simonetta Cheli, ESA
Gilles Ollier, EU